Sağlık ve Yaşam Dergisi
Şifrenizi mı unuttunuz? Kayıt ol
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default color
  • green color
  • red color
Üye Girişi
Panik Atak Ve Erken Boşalma Yazdır

Perşembe, 06 Ekim 2011 07:04

Panik Atak Ve Erken BoşalmaNefes darlığı, çarpıntı, göğüste ağrı ya da sıkışma hissi, soluğun kesilmesi veya boğuluyormuş gibi olma duyumları ve çıldırma  korkusuyla kendini gösteren panik bozukluk hastalarında erken boşalma daha fazla görülüyor…

Dr. Cem Keçe

Panik Atak/Panik Bozukluk Nedir?

Panik bozukluk kendiliğinden ortaya çıkar ve beklenmedik panik atak nöbetleriyle kendini gösterir. Panik atağı, çoğu zaman kişinin sonunun geldiği hissinin de eşlik ettiği, genellikle birkaç dakikalık yoğun endişe veya korku dönemleri olarak tanımlanır. Bu ataklar sırasında genellikle nefes darlığı, çarpıntı, göğüste ağrı ya da sıkışma hissi, soluğun kesilmesi veya boğuluyormuş gibi olma duyumları, çıldıracağı ya da kontrolünü kaybedeceği korkusu gibi belirtiler gözlenir.

Evli Erkeler Daha Az Panik Atak Yaşar

Evli erkekler, boşanmış ya da bekar erkeklere göre daha az panik atak rahatsızlık yaşar. Araba kullanma; çarşı- pazar, büyük mağazada bulunma; yalnız kalma, kalabalığa girme, evden ayrılıp uzağa hareket etme, lokanta, asansör, doktor, diş hekimi, berber; kapatılma ve kilitlenme panik atak yaşayan erkeklerin en sık bildirdikleri korkulardır.

Eğitim ve ekonomik düzeyi yüksek erkeklerde daha fazla panik atak görülmektedir. Panik bozukluk yavaş, sinsi veya hızlı bir şekilde başlayabilir ve atakların oluş sıklığı ve sayısı kişiden kişiye değişebilir.

Panik Atak Yaşayan Erkekler Erken Boşalıyor…

Panik bozukluğu olan erkeklere, başta erken boşalma ve depresyon olmak üzere çeşitli hastalıklar eşlik edebilir. Panik atak yaşayan erkeklerin genellikle çekingen ve bağımlı bir yapıları vardır. Kendilerine güvenleri azdır. Aşırı kırılgan, utangaç, eleştiriye çok duyarlı ve çabuk yıkılan kişilerdir. Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleriyle panik atak yaşayan erkeklerin ortak özellikleri arasında bir paralellik vardır. Yaptığımız araştırmaya göre, panik atak yaşayan erkeklerin yüzde 80’inde erken boşalma da görülmektedir.

Başaramama Korkusu Ve Stres, Panik Atağı Başlatabilir

Panik atağın stresli olaylarla alevlenebileceğinin unutulmaması gerekir. Yaptığımız çalışmaya göre, panik atak yaşayan erkeklerin yüzde 55inde, hastalığın heyecanlanma sonrası başladığı tespit edildi. Erken boşalma ve beraberinde meydana gelen başaramama korkusu, heyecanı ve stresi artırarak kişide panik atağı başlatabilir.

Eşcinsel Olma Korkusu Panik Atak Yapabilir

Cinsel kimlikleriyle ilgili olarak bir karmaşa içinde olan erkekler eşcinsel olup olmadıklarını merak ederler. Özellikle genç erkekler eşcinsel olabilme korkusu yüzünden bir panik yaşarlar. Bunlara eşcinsellik korkusuna bağlı panik atak denir. Bu kişilerin terapileri daha uzun bir zaman alabilir, ama genelde başarılı olunur.

Panik Atak Tedavi Edilebilir

Panik bozukluk bir hastalıktır ve tedavisi vardır, bunu unutmamak gerekir. En az 1 yıl süre ile ilaç tedavisi yanında, kişinin beklentilerini ve düşünüş biçimini değiştirme, gevşeme ve nefes eğitimi, kaygıya yol açan etkenlerle yüzleştirme gibi yaklaşımların olduğu bilişsel davranışçı tedavi teknikleri uygulanmaktadır. Ayrıca panik ataklar sırasında ölmenin veya delirmenin olası olmadığı anlatılarak kişinin rahatlaması sağlanmalıdır. Hasta ve terapist arasında çok iyi bir iletişim olmalıdır. Hasta terapistine her an ulaşabilmelidir. Bazı vakalarda tedavide direnç oluşmaktadır. Bu vakalarda genellikle ölümle ilgili konulara verdikleri anlam çok belirleyicidir. Ölümü her şeyin sonu, bir bitiş ve tükeniş olarak gören insan, panik atağa çok yatkın hale gelebilir. Bu durumda psikodinamik ve varoluşsal terapi teknikleri de tedaviye ilave edilmelidir.

 

 

 

 

 

Facebook Like Box

.

Sağlık Güzellik Siteleri